Inwentaryzacja budynków

Inwentaryzacje budynków

Właściciele starych nieruchomości nie mają zazwyczaj dostępu do projektu budowlanego, który stanowi podstawę pod wydanie pozwolenia na budowę. O ile jego brak nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu budynku po zakupie, o tyle wykonanie przebudowy, nadbudowy czy generalnego remontu wymaga często nowych pozwoleń ze strony gminnego inspektora budowlanego. Pozwolenie wydawane jest na podstawie dostarczonego przez inwestora planu technicznego nieruchomości. Inwentaryzacja budynków okazuje się zatem niezbędna dla większości prac konstrukcyjnych i remontowych, stanowiąc podstawę pod uzyskanie wszelkich pozwoleń i służąc jako baza informacyjna dla architektów.

Nasza firma realizuje inwentaryzacje budynków w Warszawie, Krakowie czy innych miastach na terenie całej Polski. Wykorzystujemy w pracy zaawansowane technologie skanowania 3D. Korzystamy z najnowszego oprogramowania do analizy dużej ilości danych napływających ze skanera, co skutkuje stworzeniem wirtualnego modelu analizowanej przestrzeni. Inwentaryzacja budynku oferuje szczegółowe przedstawienie rzeczywistego stanu nieruchomości, umożliwiając realizację wybranej koncepcji modernizacyjnej w sposób dokładny i bezpieczny.

 

Na czym polega usługa inwentaryzacji budynków?

Inwentaryzacja budynków stanowi usługę niezbędną z punktu widzenia deweloperów, firm remontowych czy inwestorów indywidualnych, którzy pragną poznać szczegółowe wymiary nieruchomości przed sprzedażą lub dla celów remontu:

– Deweloper może chcieć zrobić obmiar mieszkań po nałożeniu tynków na ściany, żeby dokładnie zmierzyć sprzedawaną użytkową powierzchnię mieszkania.

– Firmy remontowe działają na zlecenie takich grup jak zarządcy nieruchomości, czy funduszów inwestycyjnych

– Inwestor indywidualny może zrobić inwentaryzację przed sprzedażą mieszkania, którego powierzchnia w KW może być wątpliwa, lub przy przebudowie/nadbudowie bez aktualnego projektu

Koszt inwentaryzacji budynku prezentuje się niezwykle atrakcyjnie w stosunku do zalet, jakie cały proces przynosi dla inwestorów. Inwentaryzacja budynku w Warszawie czy we Wrocławiu dokonywana jest często dla nieruchomości o kilkudziesięcioletniej historii. Dostęp do ich pierwotnej dokumentacji technicznej pozostaje niemożliwy lub same dokumenty okazują się nieaktualne na skutek późniejszych nieewidencjonowanych modernizacji i prac przebudowy. Z podobnym problemem borykają się inwestorzy poszukujący usługi na inwentaryzację budynku w Krakowie i Łodzi.

Nasza firma zajmuje się kompleksowym procesem oceny stanu faktycznego nieruchomości i stworzenia dla niej nowej dokumentacji technicznej. Dokument dostarczony do klienta obejmie nie tylko wszystkie szczegóły związane z fizycznymi wymiarami przestrzeni, lecz także dostarczy informacji o układzie kondygnacji, przeznaczeniu pomieszczeń, czy usytuowaniu ciągów komunikacyjnych. Warto pamiętać, że inwentaryzacja budynku stanowi wymóg prawny w przypadku przebudowy i nadbudowy domu. Prowadzone przez nas inwentaryzacje budynków służą także jako warunek formalny pod wymianę konstrukcji dachu lub zmiany rozmiaru i ilości otworów okiennych w ścianach. Inwentaryzacja budynków musi być przeprowadzona z należytą starannością. Wykorzystujemy do tego celu zaawansowane urządzenia optometryczne, dostarczające skanów 3D i pozwalające tworzyć wirtualne modele przestrzenne. Inwentaryzacja budynku w Warszawie czy innych miastach polega często na konieczności pomiaru dużej przestrzeni w bardzo krótkim czasie. Wydajność pomiarowa naszej firmy umożliwia wykonywanie prac inwentaryzacyjnych w tempie 2000-3000 metrów kwadratowych na dzień. W przypadku usługi, jaką jest inwentaryzacja budynku koszt stanowi niewielkie obciążenie dla inwestora, dając mu w zamian ogromne korzyści.

Ile kosztuje inwentaryzacja budynku?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje inwentaryzacja budynku, pozostaje trudna do udzielenia ze względu na różnorodność zleceń. Koszt inwentaryzacji budynku obliczany jest od każdego metra kwadratowego powierzchni i uwzględnia zakres prowadzonych prac. Dla usługi, jaką jest szczegółowa inwentaryzacja budynków cena plasuje się w przedziale 5-18 za m2. Obejmuje wykonanie pomiarów powierzchni każdego pomieszczenia, otworów okiennych i drzwiowych, oraz wszystkich pozostałych elementów konstrukcyjnych. Określenie, ile kosztuje inwentaryzacja budynku, wymaga indywidualnych ustaleń z inwestorem i poznania jego oczekiwań. Dla naszej usługi, jaką stanowi inwentaryzacja budynku koszt prezentuje się bardzo konkurencyjnie. Fundamentem naszej wieloletniej działalności staje się integracja nowoczesnych technologii pomiarowych w celu optymalizacji cen. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych urządzeń skanujących, jesteśmy w stanie prowadzić prace inwentaryzacyjne w bardzo szybkim tempie i z perfekcyjną dokładnością. Podniesienie poziomu jakości usługi wiąże się u nas z jednoczesnym obniżeniem jej kosztu.

Inwentaryzacja budowlana / architektoniczna

Styczność z pojęciem „inwentaryzacja budowlana” lub „inwentaryzacja architektoniczna” mają zazwyczaj osoby projektujące wnętrza swoich mieszkań lub domów. To wymiary z budowy, a nie te z projektu budowlanego są wiążące, natomiast prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja architektoniczna wyklucza błędy, a także kosztowne zmiany, które mogą wystąpić później.

Inwentaryzacja budowlana i jej znaczenie

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, przez nich inwentaryzacja budowlana będzie bardziej kojarzona z pomiarem powierzchni użytkowej obiektu – taki pomiar wykonywany jest w celu kupna, sprzedaży czy wynajmu. W sytuacji, kiedy cena za m2 odgrywa kluczową rolę w transakcji, ważne jest, aby inwentaryzacja budowlana została wykonana z największą starannością, a także według wszelkich obowiązujących norm.

Stopień skomplikowania i tolerancja na błąd pomiarów może wzrastać wraz z powierzchnią obiektu, jej kształtem lub niedostępnością do niektórych miejsc. W takiej sytuacji przykładem mogą być np. całe biurowce, wieże ciśnień, wiadukty, budynki zabytkowe czy kościoły, budynki spalone lub bez dostępu do oświetlenia. Dodatkowym czynnikiem, któremu podlega inwentaryzacja architektoniczna, jest upływający czas. Do pomiarów małych powierzchni użyjemy oczywiście dalmierza, metrówki i kilku kartek papieru. Ciężko tutaj mówić o przyspieszeniu tego procesu. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, kiedy pracujemy w biurowcu o powierzchni kilku do kilkudziesięciu tysięcy m2. W takim przypadku wykwalifikowany inżynier spędza na inwentaryzacji architektonicznej większą ilość roboczogodzin.

Inwentaryzacja architektoniczna

Z pomocą dla inwentaryzacji architektonicznej dużych obiektów budowlanych przychodzi skanowanie laserowe budynków 3D. Przy użyciu profesjonalnych laserów, jak np. FARO Fucus S70/S150/S350 można zmierzyć aż około 2.000m2 powierzchni biurowej dziennie. Dodatkowym atutem jest fakt, że przeprowadzana w ten sposób inwentaryzacja architektoniczna nie zakłóca niczyjej pracy. Mamy za sobą udane współprace w tej dziedzinie – od klientów indywidualnych, po zagraniczne fundusze inwestycyjne.

Nasza oferta na inwentaryzacje budynków w Polsce

Ofertę kompleksowej inwentaryzacji budynków realizujemy na terenie całej Polski. Najwięcej zleceń otrzymujemy z dużych miast, które stanowią siedzibę wielu korporacji i zakładów przemysłowych. Inwentaryzacja budynku w Krakowie czy Warszawie doświadcza skokowego wzrostu zapotrzebowania na ten rodzaj usługi. Duża liczba starych budynków wiąże się z koniecznością ich okresowych remontów, dokonywanych na podstawie dokumentacji technicznej. Pomagamy inwestorom w przygotowaniu projektu technicznego opisującego stan rzeczywisty nieruchomości, gwarantując szybkie terminy realizacji oraz staranność przy prowadzeniu wszelkich prac inwentaryzacyjnych. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów owocnej współpracy.

Co jakiś czas pojawia się pytanie, dlaczego agenci nieruchomości, inwestorzy oraz wynajmujący zlecają stworzenie rzutu mieszkania czy piętra, zamiast zrobić to samemu. Przecież istnieje oprogramowanie, za pomocą którego jest to możliwe. Jednak oprócz odpowiedniej wiedzy specjalistycznej wymaga to przede wszystkim praktyki. Bez niej tworzenie nawet prostych planów zajmuje dużo czasu.

Samo oprogramowanie i czas pracy powodują znaczne koszty. Ponadto istnieje ryzyko, że ostatecznie nie uda się osiągnąć zadowalającego wyniku. Dlatego zalecamy skonsultowanie się z ekspertem w celu stworzenia profesjonalnego rzutu.

Fakty takie jak cena, lokalizacja, wyposażenie, rok budowy itp. są najważniejszymi filtrami podczas poszukiwania nieruchomości. Jest rzeczą oczywistą, że dobra oferta nieruchomości dostarcza wyżej wymienione informacje. Jeśli dodatkowo zainwestujesz czas i opiszesz zalety nieruchomości w dobrze sformułowanym tekście, dajesz zainteresowanym szansę przemyślenia Twojej oferty poza tamtymi kluczowymi punktami.

Jak bardzo mogą różnić się koszty inwentaryzacji budynków?

W pytaniu ile kosztuje inwentaryzacja budynku, najłatwiejszą do zrozumienia jednostką wydaje się być cena/m2. Ta jest jednak mocno skorelowana z całkowitym metrażem obiektów. Inwentaryzacja budynków o łącznej powierzchni 40.000 m2, będzie wyceniona znacznie korzystniej niż pojedyncza inwentaryzacja budynku 2.000 m2 czy kilku mieszkań o typowych powierzchniach 50-60m2. Można uznać, że koszt inwentaryzacji budynku rozpoczyna się od 5-6 zł/m2.

Kto powinien korzystać z usług inwentaryzacji budynków?

Inwentaryzacja budynku może okazać się niezbędna przy przebudowach, nadbudowach gdzie wymagane jest pozwolenie na budowę. Dotyczy to zazwyczaj starych nieruchomości bez dostępu do projektu budowlanego, ale również obiektów, które przeszły modernizacje i projekt musi zostać zaktualizowany do stanu obecnego Inwentaryzacja budynków jest na pewno standardem wśród deweloperów, każdy lokal musi być dokładnie zmierzony przed sprzedażą
– Popularność inwentaryzacji budynku jest na coraz wyższym poziomie wśród inwestorów kupujących/ sprzedających/ wynajmujących

Jak wygląda kwestia inwentaryzacji budynków od strony prawnej?

Prawo w jasny sposób nie określa terminu inwentaryzacji budowlanej. Wytyczne przyjmuje się na podstawie normy PN-ISO 9836:1997 uzupełnionej o Dz.U. 2012 poz. 462 z dn. 27.04.2012. Inwentaryzacja budynku wykonana na podstawie w/w normy będzie tolerowana w środowisku projektowym oraz urzędowym. W ostatnim czasie została wprowadzona norma PN-ISO 9836:2015-12, jednak rzadziej słyszy się o jej stosowaniu. Inwentaryzacja budynków wykonana zaś na podstawie normy PN-B-02365:1970 z 30 czerwca 1970 jest najmniej korzystna i powinno się jej unikać, tym bardziej, że została wycofana.